• Uroczyste zakończenie projektu „Zaczytana Warmia”

          • 13 maja  w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Zaczytana Warmia”.  Podczas spotkania, na ręce Pani dyrektor Moniki Markowicz oraz Koordynatorki projektu Agnieszki Szatkowskiej,  został wręczony Certyfikat Zaczytanej Warmii. Nasi uczniowie z klasy 3c, Alan Spychalski, Lena Suchcicka , Lena Giżewska oraz Maja Piszak, otrzymali Dyplom Uznania za współtworzenie wystawy „Zaczytanej Warmii” prezentującej ich dokonania artystyczne.  To właśnie ich prace na podstawie książki „Sieciaki.  Twarzozmieniacz i wielka gama fejmu” zostały wyróżnione i zdobią wystawę Galerii Bakałarz. Głównym celem przedsięwzięcia, które biblioteka skierowała do szkół podstawowych Olsztyna i powiatu, była promocja czytania wśród dzieci i młodzieży oraz wspieranie nauczycieli
            w zakresie realizacji tego zadania. W projekcie wzięło udział 17 klas naszej szkoły, którym
            W-MBP zapewniła m.in. bogatą bazę książek do wspólnego czytania z uczniami, materiały edukacyjne do wykorzystania podczas lekcji oraz udział w spotkaniach nt. literatury dla młodego odbiorcy. W ramach realizacji projektu nasza Biblioteka oraz nauczyciele prowadzili szereg działań związanych z promocją czytelnictwa, uczniowie wykonywali prace plastyczne tematycznie związane z czytanymi książkami, pisali wiersze i hasła promujące czytanie. Wszystkie prace uczniów biorących udział w projekcie będą wyeksponowane przed wejściem do Biblioteki szkolnej. Wystawę będzie można oglądać od 15 maja do 22 maja. Gratulujemy klasom i ich wychowawcom za czynny udział w projekcie:

            I a - Anna Kamińska

            I b – Grażyna Bohdanowicz

            I d – Katarzyna Kalisiak

            I f – Małgorzata Waga

            I g - Anna Kuskowska - Smułka

            I h – Dagmara Krajewska

            II d – Ewelina Bar

            II e – Danuta Glińska

            II f – Dorota Wojda

            II g – Iwona Kemesies

            III a – Monika Komoszewska

            III b – Ewa Mendalka

            III c – Katarzyna Ogrodowczyk

            III d – Teresa Rojek

            VI a – Jolanta Juras

            VI b – Katarzyna Szymocha

            VI c – Katarzyna Wierszyło

             

            Ekspozycję prac wyróżnionych będzie można oglądać w bibliotecznej Galerii Bakałarz
            w Olsztynie do 11 czerwca.

             

            Projekt był realizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskiego.

             

             

          • 105-lecie utworzenia Polskiego Czerwonego Krzyża

          • 8 maja w Szkole Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi w filii w Bartągu, obchodziliśmy 105-lecie utworzenia Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczniowie ze SK PCK zaprezentowali apel poetycko- muzyczny w którym przekazali: zasady, treści, cele i działalność Polskiego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

            Opiekunkami SK PCK w naszej szkole są Dorota Sztychmiler i Karolina Ziółkowska.

          • Dzień Ziemi w Rusi

          •  

            W tym roku postawiliśmy na ekologię oraz różnorodność biologiczną.

            Aby pomóc pszczołom murarkom dosadziliśmy rośliny wokół szkoły. Uczniowie w skrzyniach zasadzili truskawki, których owoce już niedługo będą cieszyć uczniów.

            Każda skrzynia ozdobiona została tabliczkami oraz piękną ozdobą ogrodową.

            Uczniowie samodzielnie stworzyli skalniak, gromadząc kamienie i zasadzając w nim rośliny takie jak kocimiętka, rojniki, skalnice, floksy itp. Posadzili zioła: miętę, melisę, tymianek.

            Uczniowie klas ósmych, którzy już niedługo opuszczą mury naszej szkoły na pamiątkę posadzili drzewka - wiśnie piłkowane- rośliny niezwykle dekoracyjne. Z nich najbardziej cieszą się latające wokół pszczoły murarki.

            Aby umożliwić rozwój ptakom latającym wokół szkoły, uczniowie zawiesili piękne budki lęgowe. Zachęcili ptaki do zamieszkania w ogrodzie, co może pomóc w naturalnej kontroli populacji owadów, ograniczając konieczność stosowania środków chemicznych.

            Już widzimy, że odwiedzają nas rudziki, pliszki wróble i sikorki. Od dawna do ogrodu przychodzi wiewiórka, która zagląda do skrzyń z roślinami.

            Uczniowie i nauczyciele są wdzięczni za to, że szkoła w Rusi jest tak pięknie położona i nie jest betonową dżunglą.

            Kontakt z naturą pozwala złagodzić stres, wyciszyć się i w spokoju przyswajać wiedzę.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie się w akcję sadzenia roślin i opiekę nad nimi.

          • Święto Nauki w naszej szkole!

          •  

            Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do projektu „Dziecko z Pasją”. Jest to bezpłatny, roczny projekt, organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Udział w nim biorą dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół podstawowych, wraz z nauczycielami, którzy chcą razem uczynić swoją szkołę miejscem, w którym dzieci uczą się z pasją.

            W dniu 8 maja 2024 roku w naszej szkole w budynku w Bartągu odbyło się Święto Nauki który był efektem rocznej pracy naszej szkoły w projekcie “Dziecko z pasją”. To wydarzenie, miało na celu promowanie aktywnych metod nauczania i rozwijanie pasji do nauki wśród naszych uczniów. Był to Dzień pełen wyzwań dla dzieci, ale też śmiechu, radości i samych pozytywnych wrażeń.

            Uczniowie brali udział w stacjach zadaniowych. Stacja „Ale świat”, na której dzieci szukały odpowiedzi na pytanie kluczowe: Czy wielkie podróże były dobrze zaplanowane? W czasie zajęć dzieci mogły poznać trudy zdobywania świata przechodząc urozmaiconą ścieżkę sensoryczną, poznać wielkich podróżników, rozwiązać quizy tematyczne, układać puzzle „Kontynenty” oraz wzięły udział w ciekawych eksperymentach: lot balonem, ziemia z cieczy nienewtonowskiej i Czysta planeta – doświadczenie z mlekiem, malowanie świata pianką do golenia. Zajęcia zakończyły się eksperymentem z wodą „Świat ukryty w papierowym kwiatku”.

            Na stacji „Ale woda” przeprowadzone zostały eksperymenty z użyciem jednego z żywiołów - wody. Zaprezentowany został dzieciom eksperyment tworzenia wulkanu, dzięki któremu uczniowie poznali działanie sody, wody i octu. Ponadto dzieci zobaczyły eksperyment „tańczące rodzynki” z użyciem rodzynek i wody gazowanej, co pomogło uczniom zrozumieć działanie gazu zawartego w wodzie na zanurzone w niej rodzynki. Dzieci także obserwowały „kwitnące” na wodzie papierowe kwiatki oraz dowiedziały się jak można zrobić deszcz przy użyciu bibuły i wody. Uczniowie także mieli okazję zobaczyć jak zgasić świeczkę z wykorzystaniem szklanki, co było żywym dowodem na to, że brak tlenu minimalizuje pożary. W czasie zajęć dzieci szukały odpowiedzi na pytanie „Co jest cięższe woda czy olej?”.

            Na stacji „Ale Ziemia” uczniowie zapoznali się z budową mikroskopów optycznych i mieli okazję obserwować kolejne etapy przygotowania preparatu mikroskopowego z drożdży i glonów. Z wielką radością i zafascynowaniem obserwowali pod mikroskopem gotowe preparaty jak i owady, skórę, włosy i wiele innych rzeczy, które ich zaciekawiły.

            Na stacji „Ale powietrze” dzieci miały możliwość poznania kolejnego żywiołów – powietrza. Za pomocą różnych doświadczeń sprawdzaliśmy od czego zależy latanie – już wiemy, że od powierzchni!! Uczniowie określali cechy powietrza na podstawie obejrzanych pokazów, wystawy, map myśli.

            Była też stacja „Ale kosmos”. Na tej stacji uczniowie udali się w swoją kosmiczną podróż! Szukali odpowiedzi na pytania: Jak daleko jest przestrzeń kosmiczna? Co wpada do czarnej dziury? Czy w kosmosie słychać dźwięki? Na warsztatach odkrywaliśmy tajemnice kosmosu, odległe galaktyki i konstelacje gwiazd. W trakcie kosmicznej podróży dzieci poznawały też gwiazdozbiory i projektowały nowe konstelacje gwiazd.

            Ostatnią stacją była stacja doświadczeń biologiczno-chemicznych podczas których uczniowie klas 4-6 mogli samodzielnie doświadczać, obserwować oraz wyciągać wnioski. Uczestnicy projektu Dziecko z Pasją z klasy 6d i 7d zaproponowali swoim kolegom i koleżankom wykonanie różnego rodzaju doświadczeń. Uczniowie mieli okazję przekonać się do tego, że aby doświadczać można użyć podstawowych produktów dostępnych w każdej kuchni: soli, octu, sody czy oleju. Dzieci samodzielnie stworzyły lampę lawę, bąble w butelce, kolorowe mleko. Badali ph różnych substancji, sprawdzali co się stanie z jajkiem włożonym do słonej wody oraz stworzyli ciecz nieniutonowską. Uczniowie zaobserwowali jak klarowna woda wapienna mętnieje pod wpływem dwutlenku węgla. Wielką atrakcją dla uczniów było uzyskanie ognia bez użycia zapałek. Wykorzystały do tego glicerynę, alkohol i fioletową sól -nadmanganian potasu. W trakcie Dnia Nauki uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami, wyciągali wnioski i z pewnością wiele się nauczyli poprzez zabawę.

            Zadanie DZIEŃ NAUKI zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Gmina Stawiguda i dzięki wsparciu Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Dzieci "Nad Łyną"

            #stawigudango,

            #gminastawiguda

          • Sukcesy naszych szachistów

          • Z dumą informujemy, że szachiści naszej szkoły:

            Michalina Sowul 2h

            Piotr Piwko 2d

            Julian Kryśkiewicz 2h

            Paweł Popławski 2f

            wywalczyli V miejsce w siedmiu kolejkach Olsztyńskiej  Szkolnej Ligi Szachowej 2023/2024r.

             

            Dzięki swoim staraniom uczniowie zdobyli puchar dla szkoły, który z radością przekazali na ręce Pani Dyrektor.

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • „Odkrywamy znane i nieznane zakątki gminy Stawiguda”

          • 28.04.2024r.  grupa rodziców, nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły wyruszyła na rajd pieszy ze Stawigudy do Wymoju. Trasa w obie strony liczyła 15 km. Przewodnikiem grupy była p. Urszula Bełza- przewodnik PTTK i emerytowana nauczycielka SP w Rusi.

            Trasę rozpoczęliśmy z parkingu w centrum Stawigudy, skąd malowniczą leśną drogą dotarliśmy do Wymoju. Poznawanie miejscowości zaczęliśmy od spotkania z prezesem Stowarzyszenia „Mój Wymój” p. Janem, który w budynku dawnej polskiej szkoły, a obecnej świetlicy opowiedział o polskiej szkole, która działała w latach 1930-1939 jako świadectwo polskości na ziemi warmińskiej. Przed budynkiem świetlicy czekał na nas p. Andrzej Szyling leśniczy z leśnictwa Kieraj.  Z leśniczym wyruszyliśmy w ok. 5 kilometrową trasę w głąb lasu. P. Andrzej podzielił się z nami  wiedzą na temat mieszkańców rezerwatu- min. bobrów i bielika, pokazał granicę między Warmią i Mazurami na rzece Pasłęce, pokazał tamy i miejsca żerowania bobrów. Chwilę przed naszym przyjściem przywitał nas bielik szybujący nad Wymojem. Wędrówkę zakończyliśmy relaksem na wspaniale zagospodarowanej plaży nad jeziorem Wymojskim. Pogoda sprzyjała wędrówce. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Stawigudy. Dzięki dofinansowaniu gminy Stawiguda zjedliśmy po drodze pyszne bułeczki i wypiliśmy sok, a nagrodą za wysiłek było słodkie co nieco.

            Polecamy trasę każdemu, kto chce w poznać zakątki gminy Stawiguda- Wymój jest uroczym miejscem na mapie naszej gminy.

            Czekamy na majową wyprawę, tym razem z Bartąga przez Gągławki do Rusi.

          • Apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 maja

          • W piątek 26 kwietnia 2024 r. uczniowie klas I-VI w Bartągu uczestniczyli w apelu z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny przygotowały klasy: VIc oraz IIf i IIId. Podczas akademii uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji, a także znaczenie wartości: WOLNOŚĆ - NARÓD - OJCZYZNA.

          • Szalony Tydzień Szczęścia

          • Za nami akcja Szalony Tydzień, zapraszamy do krótkiej fotorelacji 👇👇Dziękujemy uczniom i nauczycielom za wzięcie udziału w zabawie. Samorząd Uczniowski

          • Dzień Ziemi i "Drugie życie odpadów"

          • 22 kwietnia 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji ogłoszono konkurs techniczny na pracę przestrzenną pt."Drugie życie odpadów".

            W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas I- VI w SP Bartągu.

            Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce ex aequo: Leon Przybylski z kl. I a (stadion piłki nożnej) i  Michał Górski z kl. V E ( zamek gotycki).

             

            II miejsce ex aequo:

            Zofia Kiszelewska z kl. II a (szachy) i Zofia Śliwa z kl. II a ( warcaby).

             

            III miejsce ex aequo:

            Alan Spychalski z kl. III  c (piłkarzyki), Ignacy Grobkowski z kl. V E (świnka skarbonka) i Piotr Garczyński z kl. I d (czołg).

             

            Wyróżnienia:

            Karina Golder z kl. IV c ( wazon do kwiatów), Nadia Peruś z kl. III d ( kareta), Antoni Górski z kl. IV d ( lampka nocna), Maksymilian Zwierzchlewski z kl. II a (plakat planeta Ziemia),  Maria Trusiak z kl. V E (kot), Władysław Mysaniuk z kl. IV c (zegar), Hubert Domian z kl. IV c ( skatepark).

             

            Wszystkie prace były pięknie wykonane i bardzo pomysłowe, dlatego tak trudno było wyłonić zwycięzcę.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

            Zespół odpowiedzialny za obchody Dnia Ziemi.

          • V Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stawiguda

          • 5 kwietnia 2025r. w ramach realizacji zadania nr 5 – „Wspieranie i upowszechnianie pozostałych dyscyplin sportowych w Gminie Stawiguda odbył się V Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stawiguda.

            Dzięki współpracy ze Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Dzieci "Nad Łyną" uzyskaliśmy dofinansowanie projektu z budżetu Gmina Stawiguda. Serdecznie dziękujemy Michał Kontraktowicz Wójt Gminy Stawiguda za wspieranie inicjatyw dla społeczności szkolnej. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Udział wzięło 76 uczestników z trzech gminnych szkół:

            Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Olimpijczyków Polskich w Stawigudzie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. Jana Baczewskiego w Gryźlinach

            Rozgrywki przebiegały w trzech kategoriach wiekowych.

            Klasy 7-8:

            1.miejsce Wiktoria Życka SP Ruś

            2.miejsce Igor Ziehm ZSP Stawiguda

            3.miejsce Iwo Żebrowski ZSP Stawiguda

            Klasy 4-6:

            1.miejsce Iga Nitkiewicz SP Ruś

            2.miejsce Jakub Barabasz ZSP Stawiguda

            3.miejsce Rostysław Koroniev ZSP Stawiguda

            Klasy 1-3:

            1.miejsce Piotr Piwko SP Ruś

            2.miejsce Julian Kryśkiewicz SP Ruś

            3.miejsce Anna Majewska SP Ruś

            Turniej przebiegał w fantastycznej atmosferze z zachowaniem zasad fair play. Był również czas na wzmocnienie sił posiłkiem regeneracyjnym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i medale, a osoby wyróżnione miejscami piękne puchary i nagrody rzeczowe!

            Serdecznie dziękujemy za udział w turnieju

          • Sukcesy naszych uczniów

          • Z ogromną radością informujemy o pięknym sukcesie uczniów naszej szkoły. W Międzyszkolnym Konkursie Dziecięcym Piórem, który odbył się we Wrzesinie. Wyróżnienie w dziedzinie prozy zdobył Borys Moszczyński z klasy 1B. Maja Dąbrowska z klasy 7c zajęła drugie miejsce, a Marysia Trusiak z klasy 5e zajęła 3 w kategorii Wiersz. Marysi, Mai i Borysowi serdecznie gratulujemy i dziękujemy za dostarczenie nam wielu pięknych wzruszeń.

          • Wycieczka do Gospodarstwa Rybackiego

          • Uczniowie klasy 5d oraz uczniowie należący do koła biologicznego, odwiedzili Gospodarstwo Rybackie w Rusi. Dowiedzieli się jak wygląda hodowla szlachetnych ryb -jesiotrów. Na żywych okazach mogli rozpoznać przystosowania ryb do życia w wodzie. U kilku uczniów podczas zajęć obudzona została pasja do wędkarstwa. Uczniowie byli zafascynowani rozwojem ryb. Dowiedzieli się, że jesiotr to dinozaur wśród ryb, ponieważ jako gatunek nie zmienił się od epoki tych wielkich gadów. Dziękujemy pracownikom gospodarstwa za tak przyjemne przyjęcie uczniów i opowiadanie od serca o jesiotrach.

          • Pierwsza pomoc

          • Dziś uczniowie klas siódmych wzięli udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonych przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu V LO!

            Rozpoczęliśmy od emocjonującej scenki wypadku, która wzbudziła naszą uwagę i pokazała, jak istotne jest umiejętne reagowanie w nagłych sytuacjach. Następnie, na czterech stanowiskach, uczestnicy mogli zdobyć praktyczne umiejętności związane z prawidłowym przeprowadzeniem RKO, ułożeniem poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej, właściwym podejściem do poszkodowanego oraz zobaczyć, jak czuje się osoba transportowana przez ratowników na desce.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i chęć nauki!

            #pierwszapomoc #wolontariat #bezpieczeństwo #edukacja

            Dziś uczniowie klas siódmych wzięli udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonych przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu V LO! 

            Rozpoczęliśmy od emocjonującej scenki wypadku, która wzbudziła naszą uwagę i pokazała, jak istotne jest umiejętne reagowanie w nagłych sytuacjach. Następnie, na czterech stanowiskach, uczestnicy mogli zdobyć praktyczne umiejętności związane z prawidłowym przeprowadzeniem RKO, ułożeniem poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej, właściwym podejściem do poszkodowanego oraz zobaczyć, jak czuje się osoba transportowana przez ratowników na desce. 

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i chęć nauki! 

            #pierwszapomoc #wolontariat #bezpieczeństwo #edukacja

          • Sukcesy naszych uczniów

          • W miniony weekend na Litwie odbyły się Otwarte Mistrzostwa w Taekwondo. Startowało około 300 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Uczniowie naszej szkoły także mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Łącznie, nasza reprezentacja przywiozła 27 medali i zajęli 2 miejsce drużynowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

          • Kiermasz palm wielkanocnych

          • Tuż przed Niedzielą Palmową - Szkolne Koło Caritas zorganizowało w szkole w Bartągu Kiermasz Palm Wielkanocnych. Palmy zostały wykonane przez uczniów na konkurs palm, który wcześniej odbył się w szkole. Wszystkie zostały sprzedane, a cały dochód przeznaczony na działalność SKC.

            Dziękujemy za wsparcie♥

            Wdzięczni - Wolontariusze SKC

          • Nowy projekt Szkolnego Koła PTTK

          • Serdecznie zapraszam do udziału w nowym projekcie koła PTTK realizowanym dzięki dofinansowaniu gminy Stawiguda.W projekcie może brać udział każde dziecko z rodzicami z naszej szkoły , ich znajomi, przyjaciele koła PTTK i nauczyciele.Projekt rozpoczniemy rajdem pieszym ze Stawigudy do Wymoju.Spotykamy się 28.04.24r o godz. 9.30 w Stawigudzie na parkingu ul. Olsztyńska. Plan rajdu:1.Stawiguda- Wymój  Trasa piesza ok. 5km2. Spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie obiektów zabytkowych w Wymoju, przekazanie ciekawych informacji o miejscowości.3. Spotkanie z leśniczym, który pokaże i opowie o ciekawostkach związanych min. z ostoją bobrów, rezerwacie orła bielika4. Czas na relaks z poczęstunkiem na plaży nad jeziorem (poczęstunek otrzyma każdy uczestnik rajdu)5. Powrót do Stawigudy- trasa ok. 5 km6. Zakończenie rajdu ok. godz. 15.00W projekcie może uczestniczyć minimum 30 osób. Mam nadzieję,że bez problemu zbierzemy taką grupę. Pozdrawiam i do zobaczenia.Zgłoszenia kierujemy do: Danuta Glińska za pomocą Librusa lub poczty mailowej glinska@stawiguda.plPrzesyłam plakat związany z realizacją projektu.Do zobaczenia. Czekam na zgłoszenia.

          • Pola Nadziei w C.H. Galeria Warmińska

          • Dnia 12.04.2024r. w Galerii Warmińskiej, Wolontariusze  Szkolnego Koła Caritas w Olsztynie z Bartąga włączyli się w Akcję "Pola Nadziei" na rzecz Hospicjum Caritas w Olsztynie. W zamian za dobrowolne wsparcie, Ofiarodawcy otrzymywali kwiatek żonkila - symbol nadziei dla ciężko chorych, a w tym roku były dodatkowo rozprowadzane czekoladowe zające.

            Po skończonej Akcji miał miejsce zasłużony odpoczynek przy dobrych lodach, ciastkach i lemoniadzie:))

  • Galeria zdjęć

      brak danych